piątek, 21 grudnia 2007

Kurban Bayram

ŚWIĘTO OFIAROWANIA / KURBAN BAYRAMI to jedno z dwóch najważniejszych świąt religii Islamu. Trwa ono 4 dni. W tym roku rozpoczęło się ono 20 grudnia.
Muzułmanie posługują się kalendarzem księżycowym, w którym rok jest krótszy o jedenaście dni, stąd terminy wszystkich świąt są ruchome.
Pierwszego dnia składane są ofiary-kurbany, czyli zabijane są w ofierze owce lub bydło.
Zdjęć nie będzie;)
Po zabiciu zwierzę dzieli się na częsci. Część mięsa i skóry oddaje się ubogim lub specjalnym organizacjom, część rodzinie i znajomym, a pozostałość należy do ofiarodawcy.

Tradycja ofiarowania ma swój początek w historii Abrahama, który to bardzo pragnął mieć dziecko. Obiecał nawet poświęcić to dziecko Bogu jeśli się narodzi. Bóg obdarzył go synem. Abraham zapomniał jednak o swym przyrzeczeniu. Pewnej nocy ktoś przypomniał mu o złożonej obietnicy i wezwał do złożenia syna w ofierze. Następnego dnia posłuszny Bogu Abraham zabrał dziesięcioletniego Ismaila w góry. Pod pretekstem nazbierania chrustu na opał zaprowadził syna do miejsca, które zobaczył we śnie.
Szatan próbował zapobiec ofierze zdradzając wszystko Hadżar, żonie Abrahama i samemu Ismailowi. Ismail jednak przeklął szatana i obrzucił go kamieniami. Stąd pochodzi muzułmański obrzęd symbolicznego kamienowania szatana podczas pielgrzymki do Mekki (najważniejszego miejsca Islamu). W miejscowości Mina, pod Mekką pielgrzymi rzucają w trzy słupy, symbolizujące szatana 70 lub 49 kamyków.
Kiedy Abraham wraz z Ismailem dotarli na szczyt góry Arafat ojciec z płaczem wyznał synowi co zamierza. Ismail, wzór posłuszeństwa poddał się woli Boga i ojca. Ten zamachnął się na syna. Wtedy to pojawił sie Anioł Gabriel mówiąc iż Bóg widząc jego wierność i gotowość zesłał mu owcę, którą to miał złożyć w ofierze zamiast Ismaila.

Tyle historii.
Przed Bayramem kupuje się dzieciom nowe ubrania, a w trakcie świąt podarowuje się im niewielkie sumy pieniędzy. Warto jest tez mieć w domu jakieś słodycze, gdyż dzieci lubią też chodzić od domu do domu składając świąteczne życzenia.
Drugiego, trzeciego i czwartego dnia odwiedza się rodzinę i znajomych, przy czym zasada jest taka, że to młodsi odwiedzają starszych. Jako, że Soner jest najmłodszy z rodzeństwa nas nikt nie odwiedził.
Goście częstowani są kawą, herbatą ciasteczkami i zawiniętym w liscie winogron ryżem (yaprak dolması, takie mini gołąbki przypominające wyglądem cygara ).

W Polsce również obchodzone było Święto Ofiarowania. Muzułmanów w naszym kraju jest około 25-30 tysięcy - to przede wszystkim studenci, biznesmeni, dyplomaci i uchodźcy z krajów islamskich.

6 komentarzy:

Lena pisze...

hmm ciekawy blog, bardzo fajny. tak przeglądam i zazdroszczę tej Turcji trochę.a przy okazji,jako że ciekawska jestem-jakie się składa życzenia na święto bayram?

Sylwia U. pisze...

Zyczy sie "wesolych swiat"- MUTLU BAYRAMLAR lub "dobrych swiat"-İYİ BAYRAMLAR:)

ania pisze...

świetny blog, przeczytałam cały "jednym tchem":)zazdroszcze zycia w Turcji ktora uwielbiam i odwiedzam kiedy tylko moge...mam jedno pytanie:kiedy w tym roku wypada swieto bayram?pozdrawiam serdecznie z zimnego szczecina

Sylwia U. pisze...

Turecki sad zablokowal Blogger mialam wiec problem z odpowiedzeniem.

Kurban Bayramı w tym roku zaczyna sie 8 grudnia i trwa jak zwykle 4 dni.

Pozdrawiam goraco.

bahar pisze...

Troche mnie smiesza zdania typu "kiedy w tym roku wypada swieto bayram?" Slowo bayram = święto i wcale nie musi to dotyczyc swieta ofiary/-owania, czyli konkretnego bayram, w tym przypadku Kurban Bayramı (kurban- ofiara).
Nie podoba mi sie tez zbytnio takie zdanie w blogu: "składane są ofiary-kurbany" - po co ta dziwaczna odmiana tego slowa?
A skoro juz o rogatych zwierzatkach mowa, to pozwole sobie zauwazyc, ze autorka gdzies na poczatku tekstu napisala: "dwuch"..
Mozna tez zlozyc zyczenia w ten sposob:
(kurban) bayramın(ız) kutlu olsun, czy tez: bayramın(ız) mübarek olsun.A wszystkie te zyczenia pasuja do kazdego swieta.

Jak to sad zablokowal??

skylar pisze...

Bahar, no, zablokowal, dokladnie sąd w Diyarbakir, ale juz od paru tygodni jest wszystko ok. :)